Přeskočit na hlavní obsah

5 českých bizarností, na které nedáme dopustit

Po pár měsíční pauze jsem tady zas! Jak někteří z Vás ví, momentálně Erasmuju a peru se se životem v německém Mnichově(takže se omlouvám za všechny šotky, které jsou v článku k nalezení, protože občas mi ta němčina už leze na mozek.) A i tady jsem přišla na pár věcí, které by byla škoda nesdílet. Tentokrát to sice nebude o kávě(jelikož v práci jsem musela skončit a jsem příliš stydlivé pako na to, abych si tady našla novou - i když co si budeme, pěkně už mě svrbí ruce z toho, jak jsem dlouho nesáhla na kávovar), ale můžete si udělat šálek nějaké té parádní arabiky, pohodlně se usadit a pustit se do čtení.

Do Mnichova jsem přijela na začátkem září a ta tu dobu jsem měla možnost seznámit se nejen s místními, ale také s dalšími Erasmáky ze všech koutů planety. A jak už to tak bývá, když člověk potká "novou kulturu", začali jsme porovnávat svoje zvyky a tradice, a právě díky tomu jsem si uvědomila, že my Češi děláme pár věcí, které ačkoliv pro nás jsou zcela běžné, ve světě by mohly vyvolat velké halo.

1. Vánoce


Jelikož se blíží ty svátky míru a klidu, které jsou každoročně plné stresu a shonu, mluvila jsem s několika lidmi a tom, co se kde dělá. Že v Brazílii mají 30 stupňů a ve Francii jedí lidé jako předkrm sýr zase nikoho na zadek tolik neposadilo. A pak přišel na scénu kapr. Asi všichni znáte tu scénu z Pelíšků, kdy se Donutil vsadí s Polívkou o to, že vydrží nedýchat déle než minutu. Pokud ano, tak si jistě pamatujete i toho plovoucího kapra ve vaně. A přesně to jsem se snažila vysvětlit Američanům.
Ti naprosto neměli slov, když jsem jim začala líčit takovou obyčejnou předvánoční situaci:
"No víte, to je tak. Jedete do kauflandu bojovat o máslo ve slevě se zbytkem maloměsta, táta (celý naštvaný a nervozní samozřejmě) vás vysadí před krámem a snaží se najít alespoň jedno volné místo, na které by se dal zaparkovat náš fiat. A vy máte dvě možnosti - jít pro košík a snažit se protlačit davem nebo jít hladit kapry. Přesně tak. Jakožto nekřesťani držící křesťanské tradice nejí plno lidí během Štědrého dne maso (až na kuřízkožravce jako jsem já), ale rybu (protože to pro křesťany není maso)."
Takže ano - představa toho, že si člověk vybere v bazénu plném ryb "tu svojí", nechá si jí picnout a pak ji přinese domů na polívku nebo k salátu, je nemyslitelná. A co teprve verze s rybou, kterou si člověk přinese živou v igelitce nějakého nejmenovaného obchodního řetězce, vypustí ji doma do vany a pak se na ni chodí dva dny koukat, jak chudinka lapá po dechu.
"Není to týrání zvířat?" zeptala se mě jedna nizozemská slečna.
"Těžko říct." moc jsem se k tomu nechtěla vyjadřovat, protože ještě neví o věcech jako je zabíjačka (ale o tom až za chvíli).


Další ujetostí v pořadí je zlaté prase. Znáte to - když nebudeš celý den jíst, uvidíš zlaté prasátko. I když ho nikdo nikdy neviděl, protože jsou přeci Vánoce a o Vánocích člověk může všechno. Třeba i sežrat tác cukroví k snídani. A kdo by odolal lineckému a vanilkovým rohlíčkům, že ...

2. Velikonoce


Křesťanské svátky - část druhá. Ne neschováváme vajíčka na zahradě. Velikonoce v Čechách mají jiné grády. Pokud jste holka, tak cca dva dny strávíte vyvařováním a dekorací vajec pro koledníky. Ty mazanější se vymluví na fiktivní babičku/tetičku/sestřenici z Horní Dolní, kde tráví svátky přece každý rok. V pondělí to všechno vypukne. Chlapci s pomláskami seřežou člověka jako psa, vy si utřete slzy z té pěkné a zdravé tvářičky, kterou máte ještě z loňska a obdarujete je pentličkou, kraslicí, čokoládou a panáčkem něčeho dobrého do jedné (nebo do druhé) nohy. A pak se všichni ožerou. Ale to je jenom ta severozápadní verze, kterou znám já. Pak je tady ještě ta moravská, kdy lidi nosí kroje (třeba nenosí, ale mně se ta představa líbí, tak mi jí laskavě nechte), polévají se vodou a pak se ožerou ještě víc.
"Bolí to?"
"Jo, trochu."
"A proč to teda nezakážou? Vždyť je to násilí"
"Ne. To je tradice drahoušku."

3. Moje dítě - moje pravidla


Dostali jste někdo na prdel? Nebo jednu výchovnou? Já sice ne, ale to neznamená, že se sem tam nestane, že bych nepotkala mamču s děckem, které řve jako by ho na nože brali, protože to tu hračku prostě chce. V takovém případě mamina dost často použije svojí mocnou pravačku a děcko dostane lehký nářez. Nehledě na to, kde jsou. V tramvaji, v obchoďáku, na ulici. A nikdo se (většinou) na matku nevrhne jako na tyratelku, protože toto se občas stává.
"No to je hrozné. To u nás by jí to dítě německé úřady už sebrali!"
A to má drahá ještě nevíš, co se děje v některých domácnostech s páskami, vařečkami nebo v podstatě se vším, co přijde v vhodnou chvíli pod ruku.

4. Zabíjačka


Přiznávám - nikdy jsem na žádné nebyla. Ale slyšela jsem nespočet příběhů. Každopádně reakce Kanaďanek na zabíjačku, akci, na kterou se sjede široké příbuzenstvo, aby společně ukončili život roztomilého pašíka, kterého si poctivě vykrmili v chlívku na zahrádce, byla k nezaplacení. A raději jsem se nezmínila, co všechno se dá z jednoho prasátka udělat - od jitrniček, prejtu, tlačenek až po "černou" polívku.
Celkově představa toho, že má někdo na zahradě svoje vlastní slípky nebo králíky, je pro cizince nepředstavitelná. Proč, když si v Lidlu to kuře můžu koupit?

5. Svačinky


My, Češi, si nedokážeme představit život bez našich homemade svačinek. Už od první třídy si je nosíme do školy. Chleba nebo rohlík pěkně se šunkou nebo sýrem. Klasika. Ještě k tomu nějaká zelenina nebo ovocíčko do krabičky a jsme hotoví.
Abych byla upřímná, ještě teď na mě mojí spolubydlící koukají jako na krávu, když si mažu večer žervé na chleba, protože bez sváči to přeci nejde.

6. Jmeniny


"Name day? What's that?"
"To je den, kdy slavíš to, že ti rodiče vybrali takové překrásné jméno jaké máš."
"A to má jako každý?"
"Pokud tvoje jméno není něco super exotického a máš spíš tradiční jméno jako třeba Jakub, Jana nebo Tereza, tak ano, každý máte ten "svůj" den."
"A co teda děláte, když máte jmeniny?"
"Tak nic moc. Je to jako malé narozeniny. Uděláme chlebíčky a pak se ožereme."


Pokud jste se prokousali až ke konci, tak bych Vám chtěla popřát hezké svátky, kapra bez zbytečných kostí a třeba i to zlaté prase. Doufám, že i když se článek netýká mojí tradiční tématiky, tak že se Vám i přesto líbil. Pokud byste chtěli sledovat moje německé dobrodružství, tak můžete zde. Sem tam něco postnu o tom, jak žiju nebo přežívám.

Šťastné a veselé Vánoce a hodně šálků kvalitní kávy v roce 2018 přeje




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Café Flexaret (Brno)

V minulých dnech jsem zavítala do brněnského Flexaretu , kde jak už název napovídá nejde jenom o kávu. Flexaret je útulná kavárna nedaleko centra Brna. Než začneme o kávě, tak nejdříve něco málo k interiéru - musím říct, že jsem se opravdu cítila jako kdybych se vrátila o pár let zpátky a šla k babičce na kafe. Pokud lze něco označit slovem " retro ", tak je to jednoznačně tato kavárna - od stolků, přes porcelán až po zásuvky nebo kachličky na záchodech. Vše na vás dýchne atmosférou socialistického Československa. Aby toho nebylo málo, atmosféru skvěle dokresluje playlist v duchu 70. a 80. let. Jediné, co se této tradici vymyká jsou obrazy z aktuální výstavy (ale k tomu až za chvíli). Teď ke kávě - ta pro mě byla celkem zklamáním. Káva samotná měla být (jak hlásal nápojový lístek) arabica s vyšší aciditou, což by samo o sobě nijak zlé nebylo. Spíše mě nepříjemně překvapila kvalita mléka na flat whitu. Jaký byl záměr je pro mě pořád záhadou. Nevím, o co se slečna za bare...

Místo

Dnes jsem společně se svými přáteli vypravila do vyhlášené kavárny Místo nedaleko stanice metra Hradčanská. Na tuto kavárnu jsem slyšela ódy, takže jsem byla zvědavá, co na nás čeká. Kromě posledního volného stolečku v rohu, na nás čekal nepřeberný výběr dezertů (ano, mé srdce při pohledu na vitrínu zaplesalo) a zimní směs na mlýnku (alespoň tak tvrdil nápojový lístek) a opravdu krásný interiér, který působí vzdušně a vytváří skvělou atmosféru nejen na kávu s přáteli, ale také na učení nebo vyřizování pracovních záležitostí. Jako již tradičně jsem si objednala flat white a mojí pozornost nejvíce zaujala matcha pěna a kokosová panna cotta s mangem. Káva byla výborná - s "hutnou" chutí a lehkými ovocnými podtóny. Mikropěna obsahovala sice jemné bublinkami, ale jinak splňovala vše, co by mít měla. Vím, že se lidé dělí na dvě skupiny - na ty, kteří nedají dopustit na cokoliv s příchutí matchi a na ty, kteří ji ze srdce nesnáší. Já jsem "skalním fanouškem", t...

Proč být baristou není sexy.

Jeden můj kamarád se mě pokaždé, když mě potká, ptá, jak je v práci, kolik svých telefonních čísel jsem rozdala na ubrousky společně s otiskem rtů. Žije totiž v představě, že dělat baristu znamená denně se potkávat se super cool lidmi, povídat si s nimi a flirtovat. A kolikže čísel jsem rozdala? Ani jedno. Nikdy. A tady je několik důvodů, proč kavárenství takto (většinou) nefunguje. #1 - Já se lesknu - ty se leskneš - všichni se leskneme Je to tak. A může za to ten zpropadený kávovar. A taky myčka. Zkuste si strávit 8 hodin v takové sauně a uvidíte sami, že vaše čelo bude zářivější než vaše budoucnost #2 Make-up? Ani náhodou Otisky rtů na ubrousky jsou passé už z jednoho prostého důvodu - nosit do práce make-up nemá cenu. Díky všem těm krásným věcem (ano, zase je tu kávovar a myčka) se veškerá pečlivě namalovaná fasáda rozteče a dopadne to většinou tak, že na konci směny vypadáte jako panda. Wow, jak sexy. #3 Něžné ručky A kávovar do třetice. Představte si tu romant...